:
:
Duyurular
KONTEYNIRLARIN GÜMRÜK İŞLEMLERİNE BAŞLANMADAN KANTARA GİRME ZORUNLULUĞU

SAYIN YETKİLİ

1 TEMMUZ 2016 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK OLAN ULUSLAR ARASI DENİZCİLİK ÖRGÜTÜ (IMO), DENİZDE CAN EMNİYETİ ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMESİ (SOLAS)’NİN VI. BÖLÜMÜNÜN A KISMININ 2. KURALI UYARINCA GEMİLERE YÜKLENECEK DOLU KONTEYNIRLARIN BRÜT AĞIRLIKLARININ TESPİT EDİLEREK DOĞRULANMASI, BRÜT AĞIRLIK BİLGİSİNİN SÖZ KONUSU KONTEYNIRLARIN TAŞIMA EVRAKLARINDA BELİRTİLMESİ VE DOĞRULANMIŞ BRÜT AĞIRLIK BİLGİSİNİN GEMİ YÜKLEME PLANLARININ HAZIRLANMASINDA KULLANILMASI İÇİN BU EVRAKLARIN ÖNCEDEN GEMİ KAPTANI VE TEMSİLCİSİ İLE LİMAN TESİSİ İŞLETİCİSİ TEMSİLCİSİNE İLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

YUKARIDA BELİRTİLEN BU UYGULAMA İLE YÜKLENECEK OLAN KONTEYNIRLARIN GÜMRÜK İŞLEMLERİNE BAŞLANMADAN KANTARA GİRME ZORUNLULUĞUNU BERABERİNDE GETİRMİŞTİR.

LİMANLARDAKİ TARTI SİSTEMİNİN DÜZENİ VE BAZI YETERSİZLİKLERDEN KAYNAKLANABİLECEK NEDENLER DOLAYISIYLA PROBLEM VE SONUCUNDA İŞLEMLERDE GECİKME OLMAMASI İÇİN BEYANNAME TESLİM SÜRESİNDEN EN GEÇ ÖNCEKİ GÜN KONTEYNIRLARIN YÜKLENİP LİMANA GÖNDERİLMESİ VE GEREKEN TEDBİRLERİN ALINMASINDA FAYDA BULUNMAKTADIR.

BİLGİLERİNİZE,


Alp Gümrük Müşavirliği Copyright 2011 Her hakkı saklıdır.
Şeyh Şamil Mah. 160. Sok. İçtaş Blokları C2/9 Blok No: 1 Eryaman / ANKARA Tel: +90 (312) 812 11 56 - 812 11 57 - Faks:+90 (312) 812 11 58
e-Posta İletişim